Horgászrend
Siklós és Vidéke Horgászegyesület Matty
HORGÁSZRENDJE
Hatálya: kiterjed a Siklós és Vidéke HE kezelésében lévő belterjesen kezelt (intenzív)
Mattyi-tóra és Hótedrára.
l/1.)
A két belterjesen kezelt horgászvízre vonatkozó előírások az Országos Horgászrendtől az alábbiak szerint térnek el:
- Mattyi tavon a horgászidő a naptár szerinti napkelte előtt egy órával kezdődik és a naptár szerinti napnyugta után egy órával fejeződik be; a horgászhét hétfőtől vasárnapig tart az Egyesület tagjai számára.
Napijeggyel horgászók: napkeltétől-napnyugtáig horgászhatnak. Éjszakai jeggyel: napnyugtától-napkeltéig, hétfőtől-vasárnapig.
- A tilalmi időket - a haltelepítéstől függően - az egyesület vezetősége határozza meg.
- A Matty-i tavon éjszakai horgászat március l-től október 31-ig a hét minden napján egész éjjel
engedélyezett. Minden hal fogható a horgászrendben leírtak szerint. A horgászhelyet jól
látható módon ki kell világítani!
A Hótedrán a horgászrend a következők szerint alakul: évkezdettől február végéig Egyesületi tag: napkelte előtt 1 órától napnyugta után 1 óráig horgászhat.
Napijegyes horgász napkeltétől napnyugtáig horgászhat.
- A pergetés megengedett.
- A léki horgászat, az etetőhajó és a halradar használata tilos!
f.) "Etető rakéta" használata tilos!
g.) A vízminőséget nem károsító etetőanyagból naponta 5kg-ot lehet tavainkban felhasználni.
h.) A ponty kifogható és elvihető legkisebb mérete 30 cm, míg a legnagyobb mérete
60 cm a Mattyi-tavon és a Hótedrán is.
- A csuka kifogható és megtartható mérete 50 cm, a compóé 20 cm.
A süllőre és a csukára fajlagos tilalom érvényes. A süllőt vétlen fogása esetén át kell adni a halőrnek. A pontyra és harcsára fajlagos tilalom nincs.
j.) Az egyéb kategóriába tartozó halfajokból - törpeharcsa kivételével- az éves területi jeggyel
rendelkező horgász naponta 3 kg, hetente 6 kg és évente 50 kg-ot foghat és vihet el.
k.) Az a területi engedélyünkkel rendelkező horgász, aki a tárgy évben már kifogta az
engedélyezett 30 db. nemes halat, illetve elérte a nemes halak kifogására
vonatkozó 80 kg-os súlyhatárt, az egyéb kategóriába tartozó halfajokból az éves 50 kg-os súlyhatárt, a továbbiakban e halakra mind a Mattyi-tavon, mind a Hótedrán csak napijeggyel horgászhat.
l.) Tavainkon a nem stéggel fedett partoldalon nem engedélyezett a horgászat partról.
m.) November 01-től április 01-ig lehet stéget építeni,felújítani,vagy a telepítések
alkalmával elrendelt tilalmi időben.
ll/l. A halnevelő és a Mattyi-tó között lévő gátról, illetve ezen a tavon a csónakkikötőben tárolt
csónakokból tilos a horgászat.
2. a) Az éves tagsági díj felnőtt tulajdonosa a Mattyi-tóból és a Hótedrából évente összesen 30 db nemes halat (ponty, amur, süllő, csuka) foghat ki, a méretkorlátozások betartása mellett 80 , egyéb halból 50 kg összsúlyig.
Hetente kifogható és megtartható halmennyiség:
- Felnőtteknél:
- ponty 3 db
- amur 3 db
- süllő 3 db
- csuka 3 db
- egyéb hal 6 kg
Naponta kifogható és megtartható nemes hal mennyisége felnőtteknél nem haladhatja meg a 3 (három) darabot, az egyéb hal mennyisége pedig a 3 (három) kg-ot.
- Ifjúsági tagdíjat fizetőknél:
- Ponty l db
- Amur l db
- süllő l db
- csuka l db
- Egyéb hal 5 kg.
b) Az éves tagsági díj ifjúsági tulajdonosa a Mattyi-tóból és a Hótedrából évente összesen 15 db nemes halat (ponty, amur, süllő, csuka) foghat ki, a méretkorlátozások betartása mellett 40 kg, egyéb halból 25 kg összsúlyig. Az ifjúsági díjat fizető egy bottal horgászhat.
Hetente kifogható és megtartható halmennyiség:
- Ifjúsági tagdíjat fizetőknél:
- ponty l db,
- amur l db,
- süllő l db,
- csuka l db.
Egyéb hal 3 kg.
Naponta kifogható és megtartható nemes hal mennyisége ifjúsági tagdíjat fizetőknél nem haladhatja meg az 1 (egy) db-ot, az egyéb hal mennyisége pedig a 1,5 (egy és fél) kg-ot.
c) Az egynapos felnőtt jegy tulajdonosa nemes halfajtákból 2 (kettő) db-ot, továbbá 5 (öt) kg egyéb kategóriába eső halat foghat ki és tarthat meg. Naponta csak egy db napijegy váltható személyenként.
Az egynapos ifjúsági jegy tulajdonosa l készséggel horgászva kifoghatja az egynapos felnőtt horgászjegyes által kifogható halmennyiség 50%-át, azaz l db nemes és 2,5 kg egyéb halat.
d) Az éves gyermekjegy tulajdonosa naponta 2 (kettő), heti 10 (tíz) kg egyéb méretkorlátozás alá nem eső halat foghat.
e) A gyermek egynapos jeggyel 2 kg egyéb hal fogható ki
f) A törpeharcsa korlátlanul fogható, megtartása kötelező. A kifogott mennyiség nem terheli a kifogható egyéb halfajok mennyiségét. Beírása a fogási napló "márna" rovatába történik.
g) A hetijegy felnőtt korú tulajdonosa által naponta kifogható halmennyiség azonos az egynapos felnőtt jegyes által kifogható mennyiséggel: 2 db nemes és 5 kg egyéb hal.
A hetijegy ifjúsági korú tulajdonosa l készséggel horgászva naponta kifoghatja a napijegyes felnőtt korú horgász által kifogható halmennyiség 50%-át, azaz l db nemes és 2,5 kg egyéb halat.
h) A félnapos délutáni horgászjeggyel rendelkező horgász 1 db nemes halat és 2,5 kg egyéb kategóriába tartozó halat foghat ki és tarthat meg.
3. A méret- és darabkorlátozás alá eső halakat a kifogásukat és megtartásukat követően azonnal, míg az egyéb halakat a horgászat abbahagyásakor kell a fogási naplóba beírni.
4. Az egyesület kezelésében lévő két intenzíven telepített vízen (Mattyi-tó, Hótedra) horgászni szándékozók az érkezés és távozás időpontját a horgásztanyán elhelyezett füzetekbe kötelesek bejegyezni, és a horgászat befejezését követően a fogott zsákmányt a halőrnek bemutatni.
A halőrök a fogási napló alapján szemügyre veszik a zsákmányt és azt követően bejegyzik az arra rendszeresített naplóba.
Abban az esetben, ha a halőrök nem tartózkodnak a halőrháznál, akkor a horgász köteles bejegyezni a feltüntetett rovatok szerint a fogott zsákmányt.
5. Abban az esetben, ha ellenőrzési feladatainak kisegítésére halőri társadalmi ellenőr felszólítja a horgászt, az köteles az ellenőrzési feladatok ellátására a felszólító halőr rendelkezésére állni.
6.a.) Az egyesület kezelésében lévő horgászvizeken, illetőleg azok partján horgászállást létesíteni, csónakot tartani csak az egyesület vezetősége által adott engedéllyel, az egyesület környezetvédelmi felelőse által kijelölt helyen, formában és minőségben lehet.
Horgászállás és csónak tulajdonosa csak egyesületi tag lehet.
A stégekre történő tetőépítés engedélyezése a Vezetőség jogköre, mely rövid kivitelezési terv (rajz és felhasználni kívánt anyagok stb.) melléklésével kérelmezhető. A stég területe maximum 9 m2 lehet, és 3 m-nél nem lehet szélesebb.
b) A horgászállás (csónak) tulajdonosa az építményen (csónakon) köteles az egyesületi jelölőszámot jól látható helyen feltüntetni, a horgászállást (csónakot) jó állapotban tartani.
Amennyiben e kötelezettségeit elmulasztja- felhívásra - köteles a horgászállást lebontani (csónakot elszállítani) vagy a lebontás (szállítás) költségeit megtéríteni.
c) Kötelessége eltűrni, hogy rendezvények (pl. horgászverseny) alkalmával a horgászállást az egyesület közössége vegye igénybe. [Egyéni alapon a horgászállások (csónakok) csak a tulajdonosok hozzájárulásával vehetők igénybe.]
d) Horgászállás létesítésekor (csónak vízre helyezésekor) és azt követően minden év március 3l-ig a területhasználati díjat a küldött közgyűlés által meghatározott összegben, a tulajdonos köteles befizetni.
e) Amennyiben a stégtulajdonos a díjat nem fizeti, az egyesület jogosult elárverezni a stéget.
f) A horgászállások és a csónakok adás-vétele, elajándékozása és egyéb jogváltozás csak a vezetőség mindkét
részről történő írásos értesítésével történhet.
Ennek elmulasztása esetén a vezetőség a használati jogot mindkét féltől megvonja.
g) A stégekkel fedett partszakaszokkal szemben a csónakból horgászható terület minden
esetben a tó képzeletbeli felezővonalán túl eső rész lehet.
A parti horgászhelyek esetében csónakból történő horgászat a tó teljes szélességében megengedett, azonban a csónakos horgász a parti horgászt nem zavarhatja. Ha a parti horgász megérkezik, a csónakosnak kötelező felszólítás nélkül elmenni, vagy visszahúzódni a tó képzeletbeli felezővonaláig. A stéges és parti horgász részére a felezővonalon túl történő horgászat megengedett abban az esetben, ha csónakos horgászt nem zavar. Ha a csónakos horgász megérkezik, a stéges és parti horgásznak kötelessége felszólítás nélkül a felezővonalon túlra történő horgászatot befejezni és a továbbiakban a csónakos horgászt nem zavarhatja.
h) Stégen vagy parton történő horgászat esetén ugyanott csónakot tárolni tilos. Kivétel: "Harcsázók éjszaka" a
Hótedrán és a "Bojlis Horgász" a következő i) alpont szerint.
i) "Bojlis horgász" behordásos módszerrel horgászhat a Mattyi tavon,ha minimum 2 napra vált napijegyet, csónakot tarthat a horgászstégnél. Az ilyen módon horgászó a csoport stégek közül a legbelsőt veheti igénybe. Az utána érkező a következőt és így tovább.
7. Akkumulátorral hajtott csónakmotor használata engedélyezett.
8. A járműveket (gépjárműveket) csak a kijelölt parkolóhelyen szabad elhelyezni, a stégek mögötti parkolás megengedett.
9. A horgász a parkoló elhagyását követően minden esetben (még akkor is, ha nincs zsákmánya) köteles a halőrháznál jelentkezni és távozását a halőrnek bejelenteni.
Az Egyesületi Horgászrend a 2016. december 18.-án megtartott küldöttközgyűlés által elfogadott
módosításokkal lépett hatályba.
Siklós, 2017. január 10.
Györkő Jenő
HE elnök